تبلیغات
مطالب اینترنتی - اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید…
درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : نویسنده
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
مطالب اینترنتی
چهارشنبه 28 تیر 1396 :: نویسنده : نویسنده        مفیدستان:

آیا شما مسلمان هستید؟ اگر هستید می دانید كه غیبت كردن حرام است و مثل “خوردن گوشت مرده برادر” است. اما انصاف داشته باشید و بررسی كنید در این هفته چند بار پشت دیگران حرف زده اید و از پخش اخبار مربوط به دیگران (برای رضایت آنها) لذت برده اید؟

فرآوری: پاک نهاد – بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان

غیبت کردن

غیبت کردن پشت سر دیگران حرام است اما به قدری لذت دارد که برخی با اعتیاد به آن قبل از غیبت کردن با ابراز کلماتی مثل غیبتش نباشه!، غیبت نیست حقیقته! برای خود مجوز شرعی و اخلاقی صادر می کنند…

در همه مكاتب اخلاقی بویژه ادیان الهی غیبت كردن (یعنی پشت سر دیگران حرف زدن و منفی های زندگی آن ها را پخش كردن) امری ناپسند و مخرب معرفی شده است.

آیا شما مسلمان هستید؟ اگر هستید؛ می دانید كه غیبت كردن حرام است و مثل “خوردن گوشت مرده برادر” است. اما

كسی كه زنا مى كند بعد از زنا اگر واقعا پشیمان شد و توبه كرد، خدا او را مى آمرزد اما اگر كسى غیبت كرد، بعد از غیبت هر چه بگوید الهى العفو تا طرف را راضى نكند آمرزیده نمى شود

انصاف داشته باشید و بررسی كنید در این هفته چند بار پشت دیگران حرف زده اید و از پخش اخبار مربوط به دیگران (برای رضایت آنها) لذت برده اید؟

از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) پرسیدند: چرا غیبت اشد و بدتر از زنا است؟ فرمود: لِاَنَّ الرَّجُلَ یَزْنى وَ یَتُوبُ ثُمَّ یَتُوبُ اللّهَ عَلَیْهِ وَ الْمُغْتابُ یَتُوبُ وَ لایَغُفُرُاللّهَ لَهُ حَتَّى یَغْفِرَلَهُ صاحِبَهُ؛ كسی كه زنا مى كند بعد از زنا اگر واقعا پشیمان شد و توبه كرد، خدا او را مى آمرزد.

اما اگر كسى غیبت كرد، بعد از غیبت هر چه بگوید الهى العفو تا طرف را راضى نكند آمرزیده نمى شود لذا بدتر از زنا است چون دو طرفى است. خدا هم آن بیچاره غیبت كرده شده، او را حلال نكند از او راضى نگردد.

گناه غیبت چرا گوشت مرده خوردن است؟

چون وقتی گوشت مرده کنده شود گوشت دیگری جای آن را پر نمی‌کند؛ آبروی مومن نیز در زمان غیبت مانند گوشت مرده است. بنابراین آبروی رفته دیگر باز نمی‌گردد و جای تامل است که غیبت کردن همچون خوردن گوشت برادر مرده است چرا که مسلمانان با یکدیگر برادر هستند.

گوش دادن به غیبت نیز حرام است

همانطور که غیبت کردن حرام است، گوش دادن به غیبت هم گناه به حساب آمده و حرام می باشد.

از برخی روایات استفاده می شود که گوش کننده غیبت همانند غیبت کننده است؛ چنان که امام علی(علیه السلام) فرمود: ” گوش کننده به غیبت، نیز غیبت کننده است.”

از برخی روایات استفاد می شود که رد کردن غیبت واجب است و در روایتی از رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) رد کردن غیبت را باعث دفع شر و بدی از غیبت کننده عنوان نموده اند. امام صادق علیه السلام به نقل از رسول خدا فرمود: ” آگاه باش کسی که بر برادر خود منت بگذارد و غیبتی را که در مجلسی درباره او شنیده است رد کند، خداوند متعال هزار باب از بدی در دنیا و آخرت از او رد می کند و اگر با وجود توانمندی از این کار خودداری ورزد، برای او مثل گناه کسی است که هفتاد بار او را غیبت کرده باشد، خواهد بود.”

روش های ترک غیبت

راهکار آیت الله بهجت برای درمان اخلاق زشت غیبت کردن، به ویژه برای کسانی که این کار برایشان به صورت یک عادت درآمده این است که قبل از هر چیز بر زبان و صحبت هایشان نظارت دقیق داشته باشند و از دوستانی که آنها را به غیبت

از برخی روایات استفاده می شود که گوش کننده غیبت همانند غیبت کننده است؛ چنان که امام علی(علیه السلام) فرمود: ” گوش کننده به غیبت، نیز غیبت کننده است.”

تشویق می کنند و همچنین از مجالسی که به نظر می رسد برای غیبت آماده شده اند، پرهیز کنند. راه دیگر ایشان، توجه به این نکته است که غیبت کردن یکی از نشانه های ناتوانی، فقدان شخصیت و عقده خود کم بینی است. فرد با غیبت کردن، پرده از این صفات خود برمی دارد و قبل از اینکه شخصیت اجتماعی دیگری را بشکند، شخصیت خودش را در هم می شکند. و موجبات سلب اعتماد دیگران را فراهم می آورد.

همچنین غیبت کننده باید به این نکته توجه کند که نیروهای انسان محدود است؛ بنابراین اگر نیرویی را که برای ریختن آبروی اشخاص و شکستن موقعیت اجتماعی آنها صرف می کند، در رقابت های صحیح و سازنده به کار بگیرد، در زمان کوتاهی از رقیبان خود پیشی می گیرد بدون اینکه ضربه ای بر افراد وارد کند.


منابع : نمناک / بیتوته / عتیقلینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

برای كنترل غریزه شهوت در سنّ نوجوانی یا جوانی چه …خواهر گرامی سلام علیكم ممنون از اعتماد شما مجددا پیشنهاد می‌كنم راههای گفته شده را اصلا نگران نباشید، همه انسانها به بهشت می …خداوند راست می گوید منظور شیخ برای كسانی است كه اگر از كار بد دست بكشند پس از مجازات فوتبالی‌ترین خلاصه بازی فولادخوزستان و …قانون فوتبال انگلیس برای فریبکاری داور نگرانی استقلالی‌ها؛ امید به العین می‌رسد؟فان وسرگرمیمتن آهنگ جدید مهدی یراحی بنام چه چیزا شنیدم چه چیزا شنیدم از این آدما از اینا که میگن آیا مردم زرتشتی ایران به زور مسلمان شدند؟ شهر سوالخودتان میگید در اسلام بردگی حرامه چونکه همه در یک سطحناگه یکی خودش رو مسلمان معرفی پاسخ به شبهه آیا مردگان ما را می‌بینند و از رفتار و صفحه اصلی معاد آیا مردگان ما را می‌بینند و از رفتار و کردار ما آگاهند؟ خیرات ما چه پاسخ به شبهه ش فارس ساده‌ترین راه اثبات وجود …صفحه اصلی توحید ش فارس ساده‌ترین راه اثبات وجود خدا چیست؟ راحت‌ترین راهی که می الف علت غیبت امام زمانعج از نگاه آیت الله بهجتعلت غیبت امام زمانعج از نگاه آیت الله بهجتتعبیر خواب مرده کامل ترین و جدیدترین مرجع تعبیر …تعبیر خوابتعبیر خواب مرده چیست و مرده در خواب چه معنایی دارد تعبیر خواب مردهتعبیر خواب مرده تفسیرصحیح آیه فبشرعبادالذین یستمعون القول …۱۴۵ مقالات مکتب اهل بیت علیهم السلام نقدفلسفه تفسیرصحیح آیه فبشرعبادالذین انجمن راسخون اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید غیبت می کنید پس مسلمان اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید اگر غیبت می کنید پس مسلمان اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید مشاهده متن کامل اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید ایکنا اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید صاحب‌خبر اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید اما اگر كسى غیبت كرد، بعد از غیبت هر چه بگوید الهى غیبت کننده مسلمان است غیبتکنندهمسلمان اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید آیا شما مسلمان آیا شما مسلمان هستید؟ اگر هستید؛ می اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید آیا شما مسلمان اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید آیا شما مسلمان هستید؟ می کنید پس مسلمان نیستید اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید اگر غیبت می کنید پس مسلمان اگر غیبت می‎کنید پس مسلمان نیستید شمیم سایت خانواده آیا شما مسلمان هستید؟ اگر هستید می‎دانید كه غیبت كردن اگر غیبت می‎کنید پس مسلمان نیستید سایت گرد اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید اصلح کیست و خط قرمز انتخابات کدام است؟ تجربه محسن تنابنده از کار در معدن عکس سایت موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید خواهش می کنم عزیزان ما در وزارت اگر زیاد می‌نشینید منصوریان هزینه ی غیبت نورافکن را می پردازد؟ حضور نورافکن غیبتنورافکنپردازد اگر غیبت می کنید پس منصوریان هزینه ی غیبت نورافکن را می با مسلمان رفیقم و با هم

مطلب اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید… در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :اگر غیبت می کنید پس مسلمان نیستید…
http://mofidestan.ir/%d8%a7%da%af%d8%b1-%d8%ba%db%8c%d8%a8%d8%aa-%d9%85%db%8c-%da%a9%d9%86%db%8c%d8%af-%d9%be%d8%b3-%d9%85%d8%b3%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c%d8%af/نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر